Slesinger Award for Excellence in Mentoring: Nominees

The Women, Trans, & Non-Binary Faculty Mentoring Program Advisory Committee welcomes nominations of UW-Madison mentors.

We continue to recognize the profoundly important efforts of mentors who have supported women assistant professors, guided them on the path to tenure, and fostered their career success. Beginning in Fall 2022, the Slesinger Awards will recognize excellence in mentoring of women, trans, and non-binary assistant professors.

Mentors, we thank you all.

2022 Nominations

  • to be announced

1998-2021 Nominations

  • David Andes
    (Medicine)
  • Sanjay Asthana
    (Medicine)
  • Ian Bird, 2018
    (Obstetrics & Gynecology)
  • Leslie Bow
    (English)
  • Emery Bresnick
    (Cell & Regenerative Biology)
  • Judith Burstyn, 2005
    (Chemistry)
  • Molly Carnes, 2003
    (Medicine)
  • Betty Chewning
    (School of Pharmacy)
  • Laurie Beth Clark, 2001
    (Art)
  • Nadine Connor
    (Communication Sciences & Disorders, Surgery)
  • Susan Cook
    (School of Music)
  • Kelley Conway
    (Communication Arts)
  • Wendy Crone, 2011
    (Engineering Physics)
  • Trish Devine
    (Psychology)
  • Janean Dilworth-Bart, 2020
    (Human Development & Family Studies)
  • Kevin Eliceiri
    (Molecular Biology; Medical Physics and Biomedical Engineering)
  • Névine El-Nossery
    (French & Italian; African Cultural Studies)
  • Lisa Everett
    (Physics)
  • Catherine Fox
    (Biomolecular Chemistry)
  • Pupa Gilbert
    (Physics)
  • Carey Gleason
    (Medicine)
  • Alberta Gloria, 2010
    (Counseling Psychology)
  • Beth Graue, 2013
    (Curriculum & Instruction)
  • Sabine Gross
    (German, Nordic, Slavic)
  • Susan Hagness, 2017
    (Electrical & Computer Engineering)
  • Jo Handelsman
    (Plant Pathology, Wisconsin Institute for Discovery)
  • Mary Hark
    (Design Studies)
  • Ellen Hartenbach
    (Obstetrics & Gynecology)
  • Tracey Holloway, 2021
    (Nelson Institute for Environmental Studies,
    Atmospheric & Oceanic Sciences)
  • Evelyn Howell, 2004
    (Planning & Landscape Architecture)
  • Jerlando Jackson, 2020
    (Educational Leadership & Policy Analysis)
  • Shannon Kenney
    (Medicine)
  • Patricia Kiley
    (Biomolecular Chemistry)
  • Amy Kind
    (Medicine)
  • Stacey Lee
    (Educational Policy Studies)
  • Maria Lepowsky
    (Anthropology)
  • Patricia Malone
    (Division of Extension)
  • Kristyn Masters
    (Biomedical Engineering)
  • Doug McLeod
    (School of Journalism & Mass Communication)
  • Laura McClure, 2018
    (Classical & Ancient Near Eastern Studies)
  • Trina McMahon, 2021
    (Civil & Environmental Engineering)
  • Beth Meyerand, 2019
    (Medical Physics, Biomedical Engineering)
  • Richard L. Moss
    (Cell & Regenerative Biology)
  • Regina Murphy
    (Chemical & Biological Engineering)
  • Stephen Nakada
    (Urology)
  • Lisa Naughton
    (Geography)
  • L.D. Oakley
    (School of Nursing)
  • Kristin Phillips-Court
    (French & Italian)
  • Laurel Wysong Rice
    (Obstetrics & Gynecology)
  • Stephanie Robert, 2009
    (School of Social Work)
  • Margie Rosenberg, 2007
    (Risk & Insurance)
  • Ellen W. Sapega
    (Spanish & Portuguese)
  • Tammy Scerpella, 2020
    (Orthopedics & Rehabilitation)
  • Laura Schechter
    (Agricultural & Applied Economics)
  • Joan Schmit, 2019
    (Risk & Insurance)
  • Sarina B. Schrager
    (Family Medicine & Community Health)
  • Gay Seidman
    (Sociology)
  • Hemant Shah
    (School of Journalism & Mass Communication)
  • Larry Shapiro
    (Philosophy)
  • Leyuan Shi
    (Industrial & Systems Engineering)
  • Maureen Smith
    (Population Health Sciences)
  • Christine Sorkness
    (School of Pharmacy; ICTR)
  • Jolanda Vanderwal Taylor
    (German, Nordic, Slavic)
  • Monica Turner
    (Integrative Biology)
  • Susan Ellis Weismer
    (Communication Sciences & Disorders)
  • Heather White
    (Animal & Dairy Sciences)
  • Kimber Wilkerson
    (Rehabilitation Psychology & Special Education)
  • Amy Wendt
    (Electrical & Computer Engineering)
  • Heather White
    (Animal & Dairy Sciences_
  • Karen M. Young, 2018
    (Pathobiological Sciences)
  • Xinyu Zhao
    (Neuroscience)
  • John Zumbrunnen
    (Political Science)

Emerita/Emeritus

  • John Andrews
    (Plant Pathology)
  • Lori Bakken
    (Civil Society & Community Studies)
  • Ruth Benedict
    (Kinesiology)
  • Florence Bernault
    (History)
  • Diane M. Bless, 2012
    (Communication Sciences & Disorders, Surgery)
  • Virginia Boyd
    (Design Studies)
  • Patricia Brennan
    (Industrial & Systems Engineering, School of Nursing)
  • Pascale Carayon
    (Industrial & Systems Engineering)
  • Alta Charo
    (Law School)
  • Murray Clayton
    (Plant Pathology)
  • Jane L. Collins, 2016
    (Community & Environmental Sociology)
  • Michael Culbertson
    (Genetics)
  • Dave DeMets, 2000
    (Biostatistics & Medical Informatics)
  • Margaret (Gretel) Dentine
    (Dairy Science)
  • Ann DeVaney
    (Curriculum & Instruction)
  • Betsy Draine, 2002
    (English)
  • Marc Drezner
    (Medicine)
  • Robin Douthitt
    (Consumer Science)
  • Bernice Durand
    (Physics)
  • Howard Erlanger
    (Law School)
  • John Fallon
    (Cell & Regenerative Biology)
  • Donna Fernandez
    (Botany)
  • Connie Flanagan, 2017
    (School of Human Ecology)
  • Susan Stanford Friedman
    (English, Gender & Women’s Studies)
  • Jay Gallagher, 2016
    (Astronomy)
  • Adam Gamoran
    (Educational Policy Studies)
  • Gail Geiger
    (Art History)
  • Beverly Gordon
    (Design Studies)
  • Linda Greene
    Law School
  • Michele Hilmes
    (Communication Arts)
  • Laura Kiessling
    (Chemistry)
  • Marna King
    (Theatre & Drama)
  • Eric Knuth
    (Curriculum & Instruction)
  • Pat Kokotailo
    (Pediatrics)
  • Judith Deutsch Kornblatt
    (German, Nordic, Slavic)
  • Marsha Mailick
    (School of Social Work)
  • Florencia Mallon, 1999
    (History)
  • Ella Mae Matsumura
    (Accounting & Information Systems)
  • Myra Marx Ferree
    (Sociology; Gender & Women’s Studies)
  • Sheila McGuirk
    (Medical Sciences)
  • Patricia McManus
    (Plant Pathology)
  • Beth Mertz, 2015
    (Law School)
  • Anne Miner, 2008
    (Management & Human Resources)
  • Karen Moriello
    (Medical Sciences)
  • Leslee Nelson
    (Liberal Arts & Applied Studies)
  • Donna Paulnock
    (Medical Microbiology & Immunology)
  • Sally Pierce (formerly Magnan)
    (French & Italian)
  • Suzanne Pingree
    (Life Sciences Communication)
  • Stephen Robinson
    (Industrial & Systems Engineering)
  • Linda Schuler, 2014
    (Comparative Biosciences)
  • Charles (Chuck) Snowden
    (Psychology)
  • Leann M. Tigges
    (Community & Environmental Sociology)
  • Jane Voichick
    (Nutritional Sciences)
  • James C. Weisshaar
    (Chemistry)
  • Lydia Zepeda
    (Consumer Science)

Relocated

  • Lynn Allen-Hoffmann
    (Pathology & Laboratory Medicine):
    Stratatech
  • Maria Cancian
    (La Follette School of Public Affairs):
    Georgetown University
  • Naomi Chesler
    (Biomedical Engineering):
    University of California – Irvine
  • Julie Mitchell
    (Mathematics):
    Oak Ridge National Laboratory
  • Carole Newlands (Classical & Ancient Near Eastern Studies):
    University of Colorado Boulder
  • Mark Linzer (Medicine):
    Hennepin County Medical Center
  • Nancy Mathews (Nelson Institute for Environmental Studies):
    University of Vermont
  • Gina Sapiro, 2006
    (Political Science):
    Boston University
  • Joan H. Schiller (Medicine):
    Inova Schar Cancer Institute
  • Lawrence (Larry) Wu (Sociology):
    New York University

Deceased

  • Bill Aquilino
    (Human Development & Family Studies)
  • Jeanne Boydston
    (History and Gender & Women’s Studies)
  • Claudia Card
    (Philosophy)
  • Denice D. Denton
    (Electrical & Computer Engineering)
  • Sharon Dunwoody
    (School of Journalism & Mass Communication)
  • Camille Guérin-Gonzales
    (History, Chican@ & Latin@ Studies Program)
  • Ray Harris
    (Spanish & Portuguese)
  • Mary L. Keller
    (School of Nursing)
  • Ann E. Kelley
    (Neuroscience)
  • Lillian Tong
    (WISCIENCE: Wisconsin Institute for Science Education and Community Engagement)
  • Joe Wiederholt
    (School of Pharmacy)

Please send corrections and updates to Lindsey Stoddard Cameron in the Office of the Secretary of the Faculty.