Honored Guests

Fall 2022

Please join us for the Women, Trans, & Non-Binary Faculty Mentoring Program’s Fall Reception. All are welcome!

We look forward to celebrating the career success of women, trans, and non-binary colleagues who are appointed to a leadership position or at a senior rank; who earn tenure; or who are promoted within the tenure, CHS, and clinical tracks.

We will also celebrate the career success of women, trans, and non-binary academic staff colleagues who are recognized with distinguished status; or who are appointed or promoted to a senior research professor, teaching professor, or professor of practice title.

We would appreciate your help in ensuring our list of honored guests is complete. To add a name or change a listing, please contact me. Many thanks!

Leadership Appointments

Marcy Carlson
Interim Associate Dean, Graduate School

Catherine Chan
Assistant Vice Provost for High Impact Practices, Division of Diversity, Equity, & Educational Achievement

Glenda Gillaspy
Dean, College of Agricultural & Life Sciences

Jennifer Mnookin
Chancellor

Vanessa Sperandio
Professor & Chair, Medical Microbiology & Immunology

Appointments
with Tenure

Bernadette Atuahene
Law School

Panle Jia Barwick
Economics

Marjorie Brand
Cell & Regenerative Biology

Emily Cauble
Law

Julie Chen
Art

Daniela Drummond-Barbosa
Genetics

Kate Fu
Mechanical Engineering

Marta Maria Gaglia
Medical Microbiology & Immunology

Bernadette Gillick
Pediatrics

Jessica Hua
Forest & Wildlife Ecology

Elebeoba May
Medical Microbiology & Immunology

Wendy Slutske
Family Medicine & Community Health

Ashley Swanson
Economics

Marci Ybarra
Sandra Rosenbaum School of Social Work

Associate Professor
with Tenure

Olufunmilola Abraham
School of Pharmacy

Jill Barnes
Kinesiology

Lauren Bishop
Sandra Rosenbaum School of Social Work

Heidi Brown
Obstetrics & Gynecology

Erika Bullock
Curriculum & Instruction

Evie Carchman
Surgery

Jaycee Cho
English

Tessa Conroy
Division of Extension

Thulani Davis
Afro-American Studies

Feyza Engin
Biomolecular Chemistry

Falina Enriquez
Anthropology

Amy Fowler
Radiology

Andrea Gilmore-Bykovskyi
BerbeeWalsh Department of Emergency Medicine

Jennifer Golden
School of Pharmacy

Margaret Kalcic
Biological Systems Engineering

Maxine McKinney DeRoyston
Curriculum & Instruction

Jacqueline-Bethel Mougoué
African Cultural Studies

Theresa Ollivett
Medical Sciences

Wenxiao Pan
Mechanical Engineering

Pavana Prabhakar
Civil & Environmental Engineering

Karen Schloss
Psychology

Michelle Schwarze
Political Science

Zhengzheng Tang
Biostatistics & Medical Informatics

Tova Walsh
Sandra Rosenbaum School of Social Work

Sunny Yudkoff
German, Nordic, & Slavic

Professor

Larissa Back
Atmospheric & Oceanic Sciences

Leema Berland
Curriculum & Instruction

Alison Brooks
Orthopedics & Rehabilitation

Susannah Camic Tahk
Law School

Christy Clark-Pujara
Afro-American Studies

Elena D’Onghia
Astronomy

Hannah Vandegrift Eldridge
German, Nordic, Slavic

Hala Ghousseini
Curriculum & Instruction

Yevgenya Grinblat
Integrative Biology

Caroline Gottschalk Druschke
English

Sarah Halpern-Meekin
Human Development & Family Studies

Sigan Hartley
Human Development & Family Studies

Jenell Johnson
Communication Arts

Barbara King
School of Nursing

Heather Kirkorian
Human Development & Family Studies

Sara McKinnon
Communication Arts

Gillian McLellan
Surgical Sciences

Jung-Hye Shin
Design Studies

Mariana Pacheco
Curriculum & Instruction

Linsey Steege
School of Nursing

Beth Weaver
Cell & Regenerative Biology

Heather White
Animal & Dairy Sciences

Rebekah Willett
Information School

(CHS) Senior Appointments

Jacqueline Garonzik Wang
Surgery

Meeghan Lautner
Surgery

Amik Sodhi
Medicine

Bryn Webb
Pediatrics

Associate Professor (CHS)

Mihaela Bazalakova
Neurology

Kyla Bennett
Surgery

Jocelyn Blake
Anesthesiology

Kristin Caldera
Orthopedics & Rehabilitation

Jensena Carlson
Family Medicine & Community Health

Eileen Cowan
Pediatrics

Neetika Garg
Medicine

Catharine Garland
Surgery

Tiffany Glazer
Surgery

Christine Heisler
Obstetrics & Gynecology

Rong Hu
Pathology & Laboratory Medicine

Sarah James
Family Medicine & Community Health

Elise Lawson
Surgery

Kristin Long
Surgery

Lori Mankowski Gettle
Radiology

Maria Daniela Martin
Radiology

Sara McCoy
Medicine

Stephanie McGregor
Pathology & Laboratory Medicine

Nina Menda
Pediatrics

E. Ann Misch
Medicine

Aurora Pop-Vicas
Medicine

Jessica Schmidt
BerbeeWalsh Department of Emergency Medicine

Amber Shada
Surgery

Tripti Singh
Medicine

Sarah Webber
Pediatrics

Amy Zelenski
Medicine

Professor (CHS)

Casey Gallimore
School of Pharmacy

Molly Hinshaw
Dermatology

Sheri Johnson
Population Health Sciences

Tabby Kennedy
Radiology

Kristina Matkowskyj
Pathology & Laboratory Medicine

Diane Puccetti
Pediatrics

Yaohui Gloria Xu
Dermatology

Clinical Senior Appointments

Mary Zasadil
Medicine

Clinical Associate Professor

Erin Barbato
Law School

Anila Bhatti
Anesthesiology

Gauri Bhutani
Medicine

Donita Croft
Medicine

Patricia Deffner-Valley
Pediatrics

Ellie Golestanian
Medicine

Megan Gussick
BerbeeWalsh Department of Emergency Medicine

Tatiana
Henriques Ferreira

Surgical Sciences

Nevein Ibrahim
Radiology

Ashley Jennings
Obstetrics & Gynecology

Leah Kechele
School of Nursing

Kelly Lavin
Medicine

Alison Miller
Family Medicine & Community Health

Renagh O’Leary
Law School

Michele Pipp-Dahm
Medicine

Erin Plumley
Neurology

Dana Resop
BerbeeWalsh Department of Emergency Medicine

Andrea Schnell
Medicine

Vidushi Sood
Medicine

Angela Vitcenda
Family Medicine & Community Health

Meghan Warren
Anesthesiology

Siobhan Wilson
Medicine

Jessica Young
Medicine

Clinical Professor

Ellen Barbouche
Medicine

Kristin Friedrichs
Pathobiological Sciences

Claire Gervais
Family Medicine & Community Health

Wendy Halm
School of Nursing

Laura Houser
Pediatrics

Heidi Kellihan
Medical Sciences

Rebecca Muehrer
School of Nursing

Marie Pinkerton
Pathobiological Sciences

Vanessa Rein
Medicine

Laurel Romer
Medicine

Tracy Saladar
School of Nursing

Katrina Viviano
Medical Sciences

Distinguished
Academic Staff

Tracy Cabot
Office of Research & Graduate Studies, School of Medicine & Public Health

Anne Clarkson
Division of Extension

Stephanie Elkins
Division of Public Media

Eve Fine
Women in Science & Engineering Leadership Institute (WISELI)

Noriko Kita
Geoscience

Maureen McCollum
Division of Public Media

Diane Stojanovich
Nelson Institute for Environmental Studies

Penny Tank
Division of Extension

Lori Uttech-Hanson
Extramural Support, School of Medicine & Public Health

Bing Yang
Urology

Michelle Young
Academic Planning & Institutional Research

Associate Research Professor

Tracy Hagemann
Waisman Center (OVCRGE)

Stephanie Kliethermes
Orthopedics & Rehabilitation

Carole Wilson
Medicine

Associate Teaching Professor

Megan McDermott
Law

Lilyana Ortega
Human Development and Family Studies

Research Professor

Gabriele Neumann
Pathobiological Sciences

Teaching Professor

Sumudu Atapattu
Law

Jamie Henke
Division of Continuing Studies

Kim Peterson
Law